Choď na obsah Choď na menu
 


Blog

Príspevky

25. 11. 2019

Ako sa stať gurmánom na cestách

/ Rubrika: Blog / Fotografie: Pre gurmánov a ich mlsné jazyky / Komentáre: 0
 
Celý príspevok

26. 4. 2019

S osobným sprievodcom v Paríži

/ Rubrika: Blog / Fotografie: Bazilika Sacré-Coeur - Vrch mučeníkov, Montmartre / Komentáre: 0
 
Celý príspevok

21. 2. 2019

Ak za lahodným syrom, tak "Made in France"!

/ Rubrika: Blog / Fotografie: Pre gurmánov a ich mlsné jazyky / Komentáre: 0

Keď sa povie slovo SYR, tak každý si predstaví ten svoj, čo má rád. Ale čo v prípade, ak si viete dať každý deň v roku iný druh? Vraj nemožné? Vo Francúzsku úplne bežné. Takže čo sa Vám vybaví, keď sa povie FRANCÚZSKY SYR? Roquefort? Biely syr s modrou plesňou. Bol vôbec prvým syrom, ktorý dostal označenie „Appellation d´Origine contrôlée“, AOC. Je to ochranná značka kontroly pôvodu a takto označené syry patria medzi tie najkvalitnejšie. O ich kvalite rozhoduje špeciálna komisia odborníkov. V pradávnej minulosti, podľa vedcov vraj aj 10 tisíc rokov pred naším letopočtom, človek spoznal a začal konzumovať  mlieko zo skrotených divých zvierat. Okrem iného hľadal spôsob ako ho uchovať dlhšie a ako ho prenášať jednoduchšie ako v tekutej forme. Výroba syrov bola jednou z možností ako mlieko konzervovať. A čo názov syr, resp. fromage? V roku 1180 sa spomínal názov „formage“, v preklade forma, ktorý vychádzal z latinčiny zo slovného spojenia caseus formaticus. Prvé slovo neskôr bolo vynechané a zostala druhá časť, teda formaticus, neskôr len forma – formage. Vo finále v tej podobe ako ho poznáme dnes, teda fromage – syr.

 
Celý príspevok

10. 1. 2019

Za rekordmi do Musée du Louvre

/ Rubrika: Blog / Fotografie: Louvre / Komentáre: 0

Ak máte radi umenie a históriu, určite sa vyberte do Musée du Louvre, ktoré aktuálne láme nové rekordy. To, že je už roky najnavštevovanejším múzeom na svete, je pomerne známa vec. So svojimi 55 000 metrami štvorcovými nie je síce najväčším múzeom na svete, no  jeho prvenstvo v návštevnosti  za minulý rok prekonalo aj jeho vlastný rekord.  Aj najväčší trhák v podobe obrazu Mony Lisy alias La Joconde od geniálneho talianskeho renesančného maliara Leonarda da Vinciho vždy rozprúdi vášne nadšených lovcov fotografií, ktorí túžia po jedinečných záberoch prísne stráženého obrazu. Kto by mu odolal? Priamo oproti slávnemu obrazu je inštalovaný veľkoplošný obraz Svadba v Káne galilejskej od Paola Veroneseho, ktorý patrí k najväčším obrazom v Louvri a vo svojej dobe bol predstavený ako ohromná rarita. Svojou monumentálnosťou oslovuje dodnes.

 
Celý príspevok

20. 12. 2018

Paríž a jeho "vianočné šaty"

/ Rubrika: Blog / Fotografie: La Défense - Business centrum / Komentáre: 0

Rok čo rok sa opakuje to isté. Len čo deti zasadnú v septembri do školských lavíc, tak od októbra sa začínajú veľkolepé prípravy na najkrajšie sviatky v roku – na Vianoce. Na haussmannskom bulvári v Galeries Lafayette „vyrastie“ pod kupolou vyzdobený strom a od začiatku novembra sa v obchodnom dome Printemps začnú hýbať každoročne očakávané „živé výklady“. Kreatívni dizajnéri si vždy dajú záležať, aby ich vitríny pritiahli nielen pozornosť všadeprítomných turistov. Zvedavé deti s doširoka otvorenými očami  tisnú svoje nošteky na sklá a nadšene výskajú nad úžasným divadlom, ktoré sa dookola odohráva v tónoch veselo znejúcej vianočnej hudby. Dokonalá pozvánka. Avšak nie pre bežných domácich obyvateľov.

 

 

 

 
Celý príspevok

20. 11. 2018

Prečo sa nedá stratiť v ponorke

/ Rubrika: Blog / Fotografie: Parc de la Villette, Paris 19 / Komentáre: 0

Argonaute S636, jedna zo štyroch ponoriek typu Aréthuse určených na sledovanie, získavanie informácií a špeciálne operácie, bola postavená v roku 1958 v lodeniciach v Cherbourgu. Jej 24 ročná kariéra sa začala odvíjať v Alžírsku a potom do roku 1982 slúžila francúzskemu vojenskému námorníctvu. Vďaka jej diskrétnosti a ľahkému ovládaniu ju bolo ťažké detekovať, nikdy sa nedostala do konfliktu. Ako jediná spomedzi štvorice ponoriek sa nepotopila. Dostala tak jedinečnú šancu na svoj druhý suchozemský život v La Cité des sciences et de l´industrie   (  Múzeum vedy a priemyslu ) v parku La Vilette v Paríži.

 
Celý príspevok